Do wyborów pozostało:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Kampania profrekwencyjna

Jak głosować
w innym mieście?

Głosowanie spoza miejsca zamieszkania – Możliwe rozwiązania

Masz pytania, napisz:

[email protected]

Rozwiązanie 1
Zmiana Miejsca Głosowania
Jeśli planujesz wziąć udział w wyborach spoza swojego miejsca stałego pobytu, istnieją dwie opcje. Pierwszą z nich jest złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Może to zrobić każda osoba zamierzająca oddać swój głos w Polsce, która w dniu wyborów znajduje się w innej gminie niż ta, gdzie ma meldunek lub mieszka na stałe. Wniosek taki można wypełnić za pośrednictwem platformy gov.pl.

Rozwiązanie 2
Zaświadczenie o Prawie do Głosowania w Miejscu Pobytu
Alternatywną opcją jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dzięki temu zaświadczeniu będziesz mógł oddać głos w dowolnym wybranym lokalu wyborczym, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć w dowolnym organie gminy - nie trzeba w miejscu zamieszkania/ujęcia w rejestrze wyborców. Warunkiem jest osobiste stawiennictwo w Urzędzie lub ustanowienie do tego pełnomocnika na wniosku.
Ważne terminy

Według kalendarza wyborczego opublikowanego na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), wnioski o zmianę miejsca głosowania oraz o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można składać od 1 września do 12 października.

Rozwiązanie 3
Głosowanie za Granicą

Jeśli planujesz oddać głos w wyborach parlamentarnych spoza Polski, istnieje możliwość złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą. Do 10 października możesz się zarejestrować w polskiej ambasadzie lub konsulacie kraju, w którym przebywasz. Alternatywnie, istnieje opcja złożenia wniosku online za pomocą aplikacji udostępnionej na stronie PKW.

Oni głosowali

Rozpoczęliśmy w Gdańsku akcję na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej i potrzebujemy Twojego wsparcia

Idea jest Ci bliska, stosuj nasze hasztagi

#NieŚpijBoCięPrzegłosują

#NieŚpij

i bądź widoczny w social mediach

Przesłanie akcji dotrze do obywatelek i obywateli, tylko wówczas, gdy będzie miało swoje ambasadorki i swoich ambasadorów. Zaufanie, szacunek
i sympatia, którymi jedni ludzie darzą innych mają wielką siłę sprawczą. Dlatego prosimy o wsparcie akcji frekwencyjnej:

Przesłanie akcji dotrze do obywatelek
i obywateli, tylko wówczas, gdy będzie miało swoje ambasadorki i swoich ambasadorów. Zaufanie, szacunek i sympatia, którymi jedni ludzie darzą innych mają wielką siłę sprawczą. Dlatego prosimy o wsparcie akcji frekwencyjnej:

/ w prywatnych rozmowach
/ w mediach społecznościowych
/ podczas publicznych spotkań

Kto dołączył
do akcji

Wybory, to wielkie święto demokracji

Niech każdy cieszy się wolnością wyboru. Nie możemy przespać tego momentu, bo wybory to czas decyzji o kształcie państwa – od wartości po gospodarowanie pieniędzmi. Jak prześpimy, to inni wybiorą za nas. Każdy głos się liczy, bo wynik to suma indywidualnych wyborów.

Mamy do pobicia rekord sprzed 100 lat

Minęły 34 lata, a hasło "Nie śpij, bo cię przegłosują" z wyborów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, a w konsekwencji również innych krajów oddzielonych od wolnego świata żelazną kurtyną, nic nie straciło na aktualności. Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało nam się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Potem w zasadzie było już tylko gorzej.

źródło: pkw.gov.pl